Fyzika ve filmech

-dlouhodobá maturitní práce z fyziky

Červený trpaslík

Stručně o filmu

Seriál Červený trpaslík (Red Dwarf), z produkce anglické televizní stanice BBC, se stal populárním po celém světě a dočkal se řady ocenění. Jeho autoři Rob Grant a Doug Naylor po příznivém ohlase vydali kromě pokračování televizního sitcomu také 4 knihy o Červeném trpaslíkovi. Příběh vypráví o posledním žijícím člověku Listerovi, který přežil havárii, při které zahynul zbytek posádky vesmírné lodi Červený trpaslík. Společnost mu dělá jen Rimmer - hologram Listerova mrtvého kolegy, Holly ? palubní počítač, Kryton ? android a Kocour ? tvor, který se vyvinul z kočky. Společně prožívají různá dobrodružství a jejich cílem se stane návrat na Zemi.

Ukázka z filmu

Naše ukázka se odehrává ve čtvrtém díle čtvrté série ?Bílá díra?. V tomto díle, se pokusí posádka posílit inteligenci palubního počítače Holly. To se jim povede, avšak na úkor jeho životnosti. Holly má nyní IQ přes 12 000, ale zbývající doba jeho života je jen v řádech minut. Pro svou vlastní záchranu vypne Holly veškeré své funkce včetně dodávání elektrického proudu v lodi či činnosti motorů. Dave a Kocour jsou tedy odkázáni pouze na své vlastní schopnosti. Z rotopedu si vytvoří svou vlastní malou elektrárnu poháněnou lidskou silou. Energií, kterou takto vyrobí, se snaží usmažit vajíčka za pomoci fénu.

Galerie

Rotoped, na kterém Lister vytvářel proud

Dříč Lister v pozadí s Kocourem, který se snaží usmažit vejce

Video ukázka

Upozornění: Váš prohlížeč patrně nepodporuje FLASH.

Vysvětlení

K výrobě elektrické energie, tedy k přeměně kinetické energie kola, kterou mu dodal Lister, na energii elektrickou, použili dynamo. Dynamo je točivý elektrický stroj, přeměňující mechanickou energii z rotoru hnacího stroje na elektrickou energii ve formě stejnosměrného elektrického proudu. Jedná se o stejnosměrný generátor elektrické energie. Dynamo tvoří stator (nepohyblivá součást dynama) tvořený magnetem nebo elektromagnetem a rotor (rotující část dynama) s vinutím a komutátorem (zajišťuje přepínání směru proudu vedeného do rotorových cívek tak, aby byla napájena vždy cívka pod aktivním pólem a byla dosažena co největší účinnost). Konstrukčně se v podstatě jedná o stejnosměrný elektromotor používaný k opačnému účelu. V dnešní době se k přeměně mechanické energie na energii elektrickou využívají tzv. alternátory, které vytváří proud střídavý. Alternátory jsou nedílnou součástí dnešního života, využívají se například ve vodních či větrných elektrárnách, u automobilů atd.

Zhodnocení

Dave Lister a Kocour měli jen malou šanci na usmažení vajec za pomoci fénu. Své šance by zvýšili, kdyby si svou pracně vytvořenou elektrickou energii akumulovali (např. akumulátor) a poté by na vejce fénem ?foukali? konstantně a ne pouze přerušovaně. Otázkou však zůstává, jestli fén dokáže vejci dodat dostatek energie na to, aby se usmažilo.

Nástěnka

K tomu filmu ještě nikdo nevložil komentář.

Přihlaste se
© 2008, Fyzika ve filmech created by Meloun Jiri