Fyzika ve filmech

-dlouhodobá maturitní práce z fyziky

Dannyho parťáci 1

Stručně o filmu

Dannyho parťáci je americká krimikomedie z roku 2001. V hlavních rolích si zahráli George Clooney, Brad Pitt, Julia Roberts a další. Danny Ocean, kterého ztvárnil právě Georgie Clooney, je šéfem zlodějské skupiny, která se v průběhu filmu snaží vyloupit jedno z Las Vegasských kasin. Vzhledem k náročnosti operace musí Dannyho skupina vypracovat dokonalý plán loupeže.

Ukázka z filmu

Jednou z částí plánu je vyřazení dodávky elektrické energie v Las Vegas. Díky tomu se poté zloději mohou dostat výtahovou šachtou do podzemí, kde je umístěn trezor s penězi. Proud byl zapotřebí vypnout, protože ve výtahové šachtě byly laserové detektory pohybu, které hlídaly, aby nedošlo právě k takovýmto pokusům o loupež.

Galerie

Pohled na město a bombu před vypnutím proudu.

Těsně po přerušení dodávky elektrické energie. V dálce jsou vidět světla, která postupně zhasnou také.

Video ukázka

Upozornění: Váš prohlížeč patrně nepodporuje FLASH.

Vysvětlení

K vyřazení dodávky elektrické energie ve městě použili elektromagnetický impuls (EMP), což je elektromagnetické záření pocházející z exploze (většinou jaderné) nebo z elektromagnetické bomby. Protože pro loupež v kasinu se jaderné zbraně příliš nehodí, vybrala si zlodějská skupina bombu elektromagnetickou, která když zasáhne elektroniku, indukuje v ní proudy smrtelné pro citlivé obvody a nezpůsobí žádné výrazné fyzické škody. EMP jako takový, má velice krátké trvání (řádově stovky nanosekund).

Zhodnocení

Ve filmu tímto zařízením přeruší dodávku elektrické energie v celém městě zhruba na třicet sekund. Je skutečnost, že tato technologie existuje, mimochodem podobný námět se objevuje i ve filmu James Bond ? Zlaté oko, ovšem ve filmu tuto zbraň použili bez jakýchkoli následků. Ve skutečnosti tato zbraň nejen vyřadí veškeré elektronické zařízení na určitý čas, ale může je poškodit natolik, že již nebudou schopny provozu. Především počítače a další mikroelektronika, která je citlivá na velké výkyvy napětí, by se mohly zničit.

Ukázka 2 z filmu

Jedná se o scénu ve stejné části filmu. Ve chvíli, kdy ?Bombař? vyřadí dodávku elektrické energie ve městě, se výtahovou šachtou spustí dva lidé z lupičské bandy dolu k trezoru. K uchycení ocelového lana ze spodu na výtah použijí silný elektromagnet.

Galerie

Lupič umisťující elektromagnet na spodek výtahu.

Již aktivovaná soustava elektromagnetů.

Vysvětlení

Jak již bylo řečeno, použijí elektromagnet, přesněji soustavu tří menších elektromagnetů. Elektromagnet je cívka, s jádrem z magneticky měkkého železa. Tím, že cívkou prochází proud, se vytváří dočasné magnetické pole. Vypneme-li přívod elektrického proudu, jádro je opět magneticky neutrální (u jader z oceli či litiny dochází k přetrvání magnetizace i po vypnutí, již ale s nižší intenzitou). Velikost síly elektromagnetu se dá snadno změnit počtem závitů cívky a hodnotou procházejícího proudu (zvyšováním procházejícího proudu se časem dostaneme k hranici magnetické vodivosti jádra, která pochopitelně není neomezená ? další navýšení hodnoty protékajícího proudu se již neprojeví).

Zhodnocení

Věříme, že by bylo možné, aby magnetická síla hrdiny udržela.

Nástěnka

K tomu filmu ještě nikdo nevložil komentář.

Přihlaste se
© 2008, Fyzika ve filmech created by Meloun Jiri