Fyzika ve filmech

-dlouhodobá maturitní práce z fyziky

Daredevil

Stručně o filmu

Film natočený v roce 2003 podle stejnojmenného comicsu. Hlavní roli Matta Murdocka neboli Daredevila ztvárnil Ben Affleck. Matt v mládí nešťastnou náhodou oslepl a naučil se pozorovat svět svými zbylými čtyřmi smysly. Vyrostl z něj vynikající právník ve dne a mstitel bezpráví v noci.

Ukázka z filmu

Ve filmu nás zaujalo, jakým způsobem zpracoval autor Mattovo vnímání okolí. V jedné scéně je dokonce řečeno, že Daredevil v podstatě používá sluch jako radar. Ukázky jsou z různých částí filmu vybrány tak, aby bylo zřetelně vidět, jak autor myslel svůj nápad s vnímáním okolí pomocí sluchu.

Galerie

Znázornění postavy, na kterou prší. Světlejší body jsou právě dopadající kapky vody

Znázornění postavy, na kterou prší. Světlejší body jsou právě dopadající kapky vody

Daredevil rozezněl tyč a jak se zvuk šířil, ukazovalo se mu okolí.

Po rozeznění tyče Daredevil mohl sklouznout po tyči.

Video ukázka

Upozornění: Váš prohlížeč patrně nepodporuje FLASH.

Vysvětlení

Podobný způsob vnímání využívají v přírodě například netopýři. Netopýři sice mají oči, ale nevidí moc dobře. K orientaci používají tzv. echolokaci. Vyšlou krátký signál, který se odrazí od okolních předmětů. Podle odrazu tohoto pro lidi neslyšitelného zvuku (jedná se o ultrazvuk, tedy zvuk, který je svou frekvencí za hranicí slyšitelnosti lidského ucha) od okolních předmětů se velmi dobře orientují i v naprosté tmě. Vzhledem k výraznému rozdílu velikosti rychlosti zvuku a rychlosti netopýra, má netopýr okamžité informace o objektech v okolí, stejně tak o hmyzu, který v noci loví. Ve filmu se snažil autor připodobnit tuto vlastnost hlavnímu hrdinovi. On sice nevysílal ultrazvukové vlny do okolí a nečekal, jak se odrazí. Poslouchal zvuky vyprodukované okolním světem a podle toho soudil, jak vypadá prostor, kde se nachází, případně jak se kdo pohybuje. Zajímavě podané bylo například sledování okolí při dešti. Jak dopadaly kapky vody na různé objekty, tak se Mattovi vykresloval celý prostor v přesných detailech.

Zhodnocení

Ve skutečném světě je pro slepé lidi pozorování okolí takovým dokonalým způsobem nereálné. Je pravda, že po ztrátě jednoho ze smyslů, se schopnost ostatních smyslů zvětší. Ale my si musíme uvědomit, že když netopýr vyšle svůj signál, tak jen čeká, jak rychle se mu vrátí a podle toho usuzuje vlastnosti prostoru kolem sebe. V případě situace z filmu zvuk produkuje někdo jiný v určité neznámé vzdálenosti, ať už jsou to kapky vody či údery kostelních zvonů. Věříme, že pro slepého člověka je snazší poslouchat tyto zvuky intenzivně, ale pochybujeme, že v závislosti na tom, jak se tyto zvuky odráží v okolí, by si byl někdo schopen vybavit okolí.

Nástěnka

K tomu filmu ještě nikdo nevložil komentář.

Přihlaste se
© 2008, Fyzika ve filmech created by Meloun Jiri